روش صحیح مسواک زدن

  • صفحه اصلی
  • خدمات
  • مدت زمان و تعداد دفعات مسواک زدن در طول شبانه روز چگونه باشد؟

روش صحیح مسواک زدن

مسواک زدن


سال هاي متمادي دندانپزشكان توصيه مي كردند كه بيماران بعد از هر وعده غذايي دندان هايشان را مسواك بزنند. بعدها اين توصيه به مسواك زدن منظم تغيير پيدا كرد. مسواک زدن دندان‌ها بخشی از بهداشت دهان است که پلاک‌ها را از سطح دندان جدا می‌کند و جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان، التهاب لثه و بیماری‌های پیرامون دندان شود.

کمتر کسی را می شود یافت که در طی شبانه روز مسواک نزند، ولی چیزی که کمتر به آن توجه می شود نحوه صحیح مسواک زدن می باشد. به طوری که در اکثر موارد مسواک زدن با مسواک نزدن تفاوتی نمی کند. یادگیری مسواک صحیح زدن کمک شایانی در امر بهداشت دهان و دندان خواهد داشت هرچند که آموزش صحیح مسواک زدن حضوری بهتر است.

چگونه مسواک بزنیم؟


 

 طبق تصویر شماره 1 ابتدا دندان های به صورت بالا و پایین مسواک کشیده می شود.

در تصویر شماره 2 و 3 دندانهای کناری از بیرون و داخل به صورت بالا و پایین مسواک کشیده شده و سپس از سطح جونده دندانها شروع می کنیم به طوری که با حرکت رفت و برگشتی در روی سطح جونده خمیر دندان بخوبی کف می کند و شیار های موجود بر روی دندان تمیز می شود. سطوح جونده در هر فک در دو ردیف سمت چپ و راست قرار دارد که از یک سمت فک پائین شروع کرده و به سمت دیگر رفته و سپس همینطور برای فک بالا اقدام می کنیم.

روش صحیح مسواک زدن

 در تصویر شماره 4 تمیز کردن سطوح جونده مشکل خاصی ندارد و اگر دقت شود و وقت کافی گذاشته شود بخوبی تمیز می شود. در تصویر شماره 5 و 6 در مرحله بعد پشت دندانهای جلو و پایین کشیده میشود که حرکت از داخل به خارج صورت می گیرد

بعد از تمیز شدن بین دندانها می رویم سراغ مجاورات دندان با لثه که به نظر من مهمترین قسمت آموزش مسواک زدن درک نحوه تمیز کردن این ناحیه میباشد و اکثرا به این قسمت کمتر توجه داشته و مشکل اصلی در رعایت بهداشت هم در تمیز کردن این ناحیه می باشد. نحوه درست انجام آن با حرکات دایره‌ای و بالا و پایین مناسب ترین و بهترین حالت تمیز کردن است. وقتی به مرز لثه می‌رسید، باید سر مسواک را به زاویه‌ی ۴۵ درجه برسانید و فشار ملایمی را وارد کنید تا زیر لثه تمیز شود.

و سپس مسواک را آنجا به ‌حر‌کت در‌آورید و خارج کنید. مسو‌اک‌تان نباید لثه را سوراخ کند. البته تمیز کردن زیر لثه مهم است، چون غذا و باکتری زیادی آنجا به‌دام می‌افتند.

چه زمانی دندان های خود را تمییز کنیم؟


زمان تميز كردن كامل دندانها در هر فردي با فرد ديگر متفاوت است. مطالعات نشان داده اند كه اگر پلاك يك روز در ميان به طور كامل برداشته شود هيچ اثر مخربي در دهان بر جاي نخواهد گذاشت، اما از آنجايي كه تعداد كمي از افراد قادر به برداشتن كامل پلاك در يك جلسه هستند، لذا حداقل روزي يكبار مسواك زدن براي كنترل پوسيدگي لازم به نظر مي رسد. زمان واقعي مسواك زدن بين ٢٠ تا ٨٠ ثانيه است.

چند بار در روز مسواک بزنیم؟


بعضی افراد فکر می کنند ایرادی ندارد ۳ یا ۴ بار در روز مسواک بزنند، یعنی بعد از هر وعده غذایی، در صورتیکه مسواک بیش از ۲ بار می تواند به لثه و مینای دندان آسیب برساند.

مردم فکر می‌کنند اگر محکم و شدید مسواک بزنند، کارشان درست است، اما باید بدانید ممکن است با این کار لایه‌ی سطحی لثه و دندان را ازبین ببرید.


طول عمر مفيد مسواک


عمر مفيد يك مسواك در حدود ٣ ماه مي باشد. سايش يك مسواك بيش از آن كه تحت تاثير مدت زمان و يا تعداد دفعات مسواك زدن باشد، به روش مسواك زدن بستگي دارد، اما اين مدت زمان در افراد مختلف بين ٢.٥ تا ٦ ماه متفاوت است.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

عضویت در خبرنامه

در خبرنامه ما مشترک شوید.

لوگوی شبکه اجتماعی واتس آپ
پشتیبانی آنلاین دندانپزشکی سپید
جهت ارسال پیام در واتساپ اینجا کلیک کنید