اصلاح طرح لبخند با كامپوزيت ونير و لمينت

 • صفحه اصلی
 • خدمات
 • اصلاح طرح لبخند با كامپوزيت ونير و لمينت
اصلاح طرح لبخند با كامپوزيت ونير و لمينت

اصلاح طرح لبخند


لبخند حالتی از چهره انسان است كه با تکان خوردن عضلات نزدیک به دو گوشهٔ دهان شكل می‌گیرد. لبخند معمولاً بیانگر شادی و لذت درونی انسان‌هاست. لبخند روشی برای برقراری ارتباط احساسی در سراسر جهان است.
طبق تحقيقات لبخند زيبا و دلنشين دومين فاكتور زيبايي صورت است، در نتيجه در سال های اخیر روش های جدیدی برای زیبایی بخشیدن به لبخند ابداع شده است که به آنها اصلاح طرح لبخند می گویند. 
طراحی طرح لبخند مجموعه اي از درمانهاي زيبايي است كه در نهايت به لبخندي زيبا منجر ميشود. در اصلاح طرح لبخند تمامی معایب دندان ها و لثه ها برطرف می شود. براي اصلاح لبخند نياز به بررسي نظم دندانها، فرم، رنگ و طول دندانها داريم، همچنين نحوه قرارگيري دندانهاي دو فك و لثه ها مورد بررسي قرار ميگيرد. 


مزاياي اصلاح طرح لبخند

 1. چهره را جذاب ميكند و اعتماد به نفس را افزايش ميدهد
 2. علاوه بر زيبايي فوايد درماني زيادي دارد
 3. دندان ها مرتب و صاف ميشوند و كمتر در معرض پوسيدگي قرار ميگيرند.
 4. چهره را جوان تر و شاداب تر ميكند.

روشهاي مختلفي براي طراحی طرح لبخند وجود دارد كه در افراد مختلف، متفاوت است:

 1. طراحی طرح لبخند با كامپوزيت ونير
 2. طراحی طرح لبخند با لمينيت


كامپوزيت ونير


كامپوزيت ونير يكي از روش ها براي پوشاندن عيب دندانها و زيباسازي دندان است. قبلا استفاده از کامپوزیت‌ها تنها در ترمیم‌های اقدامی توصیه می‌شدند، اما امروزه جزو بهترین راه‌حل ها برای بازسازی لبخندی زیبا و با دوام مناسب در نظر گرفته می شوند.
کامپوزیت‌ ونیر ها به صورت مستقيم روي دندان ساخته ميشود و به وسیله رزینی که خاصیت چسبندگی به بافت دندان دارد، به دندان متصل می شوند. به دلیل این خاصیت باندینگ زمانی که از کامپوزیت‌ها استفاده می شود، نیاز به برداشت بافت دندان به منظور ایجاد گیر نمی‌باشد. کامپوزیت‌ها به خاطر طبیعت محافظه کارانه،  باند شدن به بافت دندان و همچنین تامین زیبایی انقلابی در دندانپزشکی ترمیمی پدید آورده اند.

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر :

 1. اصلاح تغيير رنگ دندانها
 2. ترمیم شکستگی دندانها
 3. از بين بردن فضاي بين دندانها
 4. مرتب شدن دندانها
 5. ظاهری طبیعی مانند دندان دارند
 6. به بافت لثه آسیب نمی رسانند
 7. کامپوزیت ونیرها تحت تاثیر عوامل خارجی تغییر رنگ نمی دهند
 8. نيازي به تراش زياد دندان ندارد

معايب كامپوزيت ونير:

 1. دوام و طول عمر آن نسبت به لمينيت ها كمتر است
 2. كامپوزيتها رنگ پذيري دارند و در صورت عدم رعايت بهداشت تغيير رنگ ميدهند
 3. استحكام كمتري دارند و در صورت عدم مراقبت و خوردن غذاهاي سفت احتمال ترك خوردگي و شكستگي دارند
 4. در صورت عدم رعايت بهداشت امکان پوسیدگی در دندانهایی که با ونیر پوشیده شده وجود دارد

استفاده از کامپوزیت ونیر برای چه افرادی توصیه نمی شود :

 1. برخی افراد به علت پوسیدگی و پرشدگی زیاد داراي دندانهای مقاوم نیستند توصیه می شود از ونیر در این افراد استفاده نشود
 2. افرادی که دارای اختلال دندان قروچه هستند

دوام و طول عمر کامپوزیت ونیر :
به طور معمول کامپوزیت ونیرها بین 10 تا 15 سال دوام دارند . برای افزایش طول عمر ونیرها باید نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان را به درستی رعایت کرده ، از خوردن غذاي سفت پرهيز شود.


نحوه انجام كامپوزيت ونير:


در مرحله نخست بیمار به دندانپزشک زیبایی مراجعه می کند تا دندان ها و لثه ها بررسی شود . در اين مرحله براي انجام كامپوزيت ونير انتخاب رنگ انتخاب ميشود. کامپوزیت دندان در رنگ‌های متنوعی انجام می‌شود و برای هر شخص ابتدا باید متناسب با نیاز وی رنگ آن انتخاب شود. در مرحله بعد سطح دندان تميز ميشود، اگر سطح دندان‌های تمیز و بدون جرم نباشد نمی‌تواند یک کامپوزیت قوی ساخت. در این مرحله، دندانپزشک دندان‌های شما را پولیش می‌کند تا هر گونه جرم از روی دندان برداشته شود. این آماده‌سازی به لایه مینای دندان نفوذ کرده و عاج یا لایه زیرین دندان ظاهر می‌شود. پس از تمیز کردن دندان، روند واقعی کامپوزیت آغاز می‌شود. اولین مرحله متخلخل کردن سطوح دندان به کمک ” ماده اسیدی دندان” است. حالا نوبت آغشته كردن سطح دندان به مواد چسبي مخصوص است. در این مرحله مواد کامپوزیتی به آرامی و کم کم بر روی دندان قرار گرفته، صیقل داده می شود. سپس مواد کامپوزیتی با استفاده از تابش امواج نوری خاصی سفت می شوند. در مرحله آخر، پولیش زدن سطوح دندان ها انجام ميشود. پولیش موجب جلا دادن سطح دندان ها و دو چندان شدن زیبایی آنها می شود. بر حسب نیاز دندان های بیمار و تشخیص پزشک، ممکن است پولیش زدن دندان ها دو یا سه مرتبه تکرار شود.


مراقبت پس از كامپوزيت ونير:


 1.  روزانه حداقل دو مرتبه دندان ها با یک مسواک نرم مسواک زده شود .
 2.  استفاده از نخ دندان
 3.  به منظور پولیش زدن کامپوزیت ونیر بايد هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک زیبایی مراجعه کرد .
 4.  از دهانشویه هایی که دندانپزشک زیبایی توصیه و تجویز می کند استفاده شود .
 5.  می توان از آب نمک جهت ضد عفونی کردن لثه ها و دندان ها استفاده کرد . زیرا که برخی از دهانشویه ها رنگ ویژه ای دارند و موجب تغییر رنگ کامپوزیت ها می شود .
 6.  عادت های رفتاری که با دندان های خود فرد دارد به عنوان مثال باز کردن بسته ها به وسیله دندان و جویدن اجسام سفت و سخت نبایست انجام شود .

 اکثریت اندازه مراجعه به دندانپزشک زیبایی جایگذاری کامپوزیت دندان های جلو می باشد . پیش از آن و با معاینات دندانپزشک زیبایی می بایستی درمان های منحصر به فردی به دندان و لثه ها انجام شود .

لمينت


لمينت سراميكي كه به آن پرسلن ونير نيز گفته ميشود لايه نازكي از سراميك است كه بر روي دندان قرار داده ميشود، ونيرها با هدف اصلاح طرح لبخند و زيبايي دندان ها مورد استفاده قرار ميگيرند. ضخامت لمینت های سرامیکی حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد. البته تکنولوژی‌های جدید در لمینت های سرامیکی مانند لومینیرز ها نیز به بازار عرضه شده که به آنها ونیرهای فوق نازک می گویند و ضخامت آنها حدود 0.2 میلیمتر است.

كامپوزيت ونيركامپوزيت ونير | Composite veneer


موارد استفاده از لمينت سراميكي:

 1.  رفع کجی و به هم ریختگی دندان در صورتی که شدید نباشد
 2.  رفع تیرگی دندان ها
 3.  پوشش فضای خالی بین دندان ها به خصوص در دندان های جلویی
 4.  برای ترمیم شکستگی ها و لب پر شدن دندان ها

موارد منع استفاده از لمينت سراميكي:

 1.  افرادی که عادت‌ به دندان قروچه کردن دارند.
 2.  افرادی كه بهداشت نامناسب دهانی دارند.
 3.  افرادی که سایش شدید دندانی دارند.

سه خصوصیت منحصربه فرد برای لمینتهای سرامیکی وجود دارد:

 1. قراردادن لمینتهای سرامیکی یک پروسه غیرتهاجمی است. وقتی که لایه نازک لمینتهای سرامیکی را در مقایسه با روکشهای دندانی مقایسه میکنیم، آماده سازی و تراش دندان به نسبت بسیار کمتر است.
 2. خصوصیات سطحی مشابه مینای دندان: یکی از مواردی که باعث بی نظیر شدن لمینت و لومینیر می شود انعکاس نور و خصوصیات نوری مشابه آن مانند مینای دندان است.
 3. قراردادن لامنیت های سرامیکی باعث تقویت نسج و بافت دندان می شود. وقتی لامینت های سرامیکی در این ضخامت کم را با روکش های تمام سرامیکی مقایسه می کنیم. درست است که هردو خصوصیات نوری و رنگی مشابه و زیبایی را ارایه می دهند. ولی نکته جالب اینست که لایه نازک سرامیکی که روی دندان قرار می گیرد به همان نسبت روکش دندانی که کل نسج را فراگرفته توانایی محافظت از بافت دندان را دارد.

طول عمر لمينت سراميكي:
طول عمری که برای لمینت دندانی گفته می شود حدود 20 سال است که حتی می تواند طول عمر بیشتر نیز داشته باشد. ممکن است بر حسب عقب نشینی لثه یا سلیقه شما برای تغییر فرم آن بعد از بیست سال آنها را تعویض کنید.


مراحل انجام لمينت سراميكي:
در مرحله آماده سازی دندان ها، در ابتدا دندانپزشک بخشی از ميناي دندان را که سبب کاهش ضخامت دندان های طبیعی می شود، ميتراشد. این مرحله تاثیر زیادی بر روی ساخت لمینت سرامیکی دارد. تراش دندان ها به گونه ای انجام میشود تا بیمار بعد از لمینت، احساس وجود جسم اضافی را دهان نداشته باشد و دندان ها ظاهر طبیعی خود را حفظ کنند. 
در اين مرحله انتخاب رنگ انجام ميشود، برای انتخاب بهترین رنگ لمینت که با رنگ دندان های بیمار تطابق داشته باشد، از راهنمای رنگ و سایه کمک می گیرد. همچنین سلیقه بیمار برای رنگ، در نظر گرفته می شود. برای قسمت های مختلف دندان امکان انتخاب سایه های متفاوتی وجود دارد که به شفافیت دندان در آن ناحیه بستگی دارد.
پس از اتمام مرحله آماده سازی دندان و انتخاب رنگ، دندانپزشک از دندان ها قالبی تهیه می کند تا آن را برای ساخت لمینت به لابراتوار ارسال کند.


مراقبت پس از لمينت سراميكي:


مراقبت پس از لمینت و کامپوزیت دندان

پس از انجام لمینت سرامیکی دندان، امکان حساسیت موقت به نوشیدنی های گرم و سرد وجود دارد كه در مدت کوتاهی رفع می شود.

 1.  حداقل دو بار در روز به صورت منظم مسواک بزنید.
 2.  کشیدن نخ دندان را در برنامه روزانه مراقبت از دهان و دندان های خود قرار دهید.
 3. توصیه می کنیم از مصرف مواد خوراکی رنگ دار، پرهیز کنید. چرا که بمرور زمان موجب تغییر رنگ روکش های سرامیکی دندان های شما خواهند شد. 
 4. از خوردن غذاهای سخت و میوه های سفت خودداری کنید. توجه داشته باشید، هرگز از دندان برای شکستن آجیل استفاده نکنید، زیرا این کار به قطع باعث شکستگی دندان و لمينت دندان شما می شود.
 5. به دلیل اینکه امکان ترمیم مجدد لمینت سرامیکی وجود ندارد، به مراقبت بيشتري نیاز دارد و در صورت شستگی و آسیب به لمینت دندان، باید تعویض امل صورت گیرد.
 6. برای استفاده از دهانشویه حتما از دندانپزشک معالج خود مشورت بگیرید که دهانشویه مخصوصی را به شما پیشنهاد کند.
 7. مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان را بطور کل کنار بگذارید چرا که به مرور زمان موجب تغییر رنگ لمینت دندان می شود.
 8. مراجعه به دندانپزشک و چکاپ های دوره ای را هر 6 ماه یکبار داشته باشید تا از بیماری های احتمالی پریودنتال پیشگیری شود.

تفاوت ونير كامپوزيت با لمينت سراميكي


 1. جنس ماده استفاده شده که در نوع سرامیکی با دوام تر و محکم تر است . 
 2. زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود دو هفته و برای ونیر کامپوزیت یک جلسه می باشد .
 3. نیاز به تراش و قالب گیری برای لمینت سرامیکی و عدم نیاز به تراش و قالبگیری برای کامپوزیت ونیر
 4. قیمت كامپوزيت ونير نسبت به لمینت سرامیکی ارزانتر است که می‌تواند مزیت کامپوزیت ونیر نسبت به ونیر لمینت به شمار بیاید.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

عضویت در خبرنامه

در خبرنامه ما مشترک شوید.

لوگوی شبکه اجتماعی واتس آپ
پشتیبانی آنلاین دندانپزشکی سپید
جهت ارسال پیام در واتساپ اینجا کلیک کنید